Aktualności

Procesje Różańcowe w całej Polsce - 17 X - z Maryją , Królową Różańca przez ulice naszych miejscowości

ir
15 października 2021

W  niedzielę 17 X w wielu miejscowościach Polski odbyły się Procesje Różańcowe. W tym rózancowym miesiacu, chcemy oplatać całą Polskę Różancem, niech świadectwo naszej żywej wiary, miłosci do Matki Bożej i ufności w potęgę wspólnej różańcowej modlitwy popłynie dla całej Polski na większą chwałę Boga. 


Włączamy się w to dzieło modlitwy! Równiez nasze rodzicielskie ręce niech niosą świadectwo rózanca świetego dla potrzebujących, przez całą Polskę. Jeśli w naszej miejscowosci nie było procesji właczamy się naszą modlitwą duchowo ! Bóg widzi wszystkie dzieci Maryi zgromadzone wokół Jej Różańca!


 Historia Procesji Różańcowych ma w Kościele Powszechnym  długą historię. Począwszy od Bitwy pod Lepanto, przez Bitwę pod Chocimiem której 400 – setną rocznicę obchodziliśmy 9 października, przez procesje różańcowe i Eucharystyczne w roku 1920, kiedy Naród Polski i cała Polska były w śmiertelnym niebezpieczeństwie ze strony armii komunistycznej. Dzisiaj zagrożenia są jeszcze większe niż w roku 1920, szczególnie zagrożenia dotyczące naszej duchowości, kultury, wolności, pamięci historycznej, czy integralności małżeństw i rodzin. Dlatego jako odpowiedź na zagrożenia dzisiaj zapraszamy do udziału w procesjach różańcowych w intencji pokuty i wynagradzania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Królowa Różańca Świetego jest zawsze znakiem Zwycięstwa i znakiem nadziei.  Wobec tych wszystkich wyzwań jakie stoją obecnie i będą powstawać przed młodym pokoleniem niech modlitwa różańcowa, wspólna i wspólnotowa pomaga nam oprzeć się na Bogu i przezwyciężać wszystkie nasze słabości, a wspierać tych co potrzebują pomocy.


W Gdańsku zaczęło się  Mszą Świętą w wypełnionej ludźmi z całego Trójmiasta Bazylice św. Brygidy od godz. 12.30 , po mszy świętej uformowała się procesja i przeszliśmy pod stary kościół Karmelitów, pw. Św. Katarzyny, powitani przez OO. Karmelitów. Następnie procesja ruszyła ulicami Gdańska do przepięknego Kościoła św. Mikołaja, gdzie powitał nas O. Dominikanin  - udzielając tradycyjnego błogosławieństwa. Od św. Mikołaja ruszyliśmy z III tajemnicą  Chwalebną w kierunku kościoła św. Jana, który pełni rolę miejsca spotkań środowisk artystycznych Trójmiasta. Na zakończenie tej tajemnicy wznosząc swoje różańce, na znak miłości i zaufania Maryi zaśpiewaliśmy z radością nasze Ave, ave Maryja! Od św. Jana wróciliśmy się w okolice św. Mikołaja, a na kolejną tajemnicę zatrzymaliśmy się już przed Bazyliką Mariacką. Tu zakończył się różaniec, a my naszym pochodem udaliśmy się do wnętrza tej przepięknej i majestatycznej świątyni. Jako że Maryja zawsze prowadzi do Jezusa, nasza procesja zakończyła się krótką modlitwą z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem Eucharystycznym. Znaczna część uczestników procesji pozostała w bazylice na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. A mniejsza grupa odprowadziła Krzyż procesyjny i figurę MB Fatimskiej, które nas prowadziły z powrotem do Bazyliki św. Brygidy. 


To był błogosławiony czas, kiedy w pokoju serca, w wielkim zgromadzeniu, w zaufaniu Bogu i wstawiennictwu Maryi mogliśmy się modlić za sprawy swoje i naszego miasta, naszych miast i miejscowości, za sprawy Polski i całego świata. Modliliśmy się modlitwą przebłagania, dziękczynienia, prośby i uwielbienia. To wielka radość i rzadko spotykana okazja, aby w tak wielkim gronie, z wielkim zaangażowaniem i skupieniem w modlitwie wychodzić na ulice miasta, w przestrzeń publiczną. Za to niech Bogu będą dzięki!


Wokół naszej flagi Różańca Rodziców od razu skupiło się liczne grono różańcowych rodziców. To też wielkie duchowe umocnienie, aby móc się spotkać wśród tak wielu życzliwie nastawionych i wdzięcznych Bogu i Maryi za wsparcie rodziców. Wiemy teraz że warto mieć jeszcze większą flagę, aby było nas jak najlepiej widać, aby skupiać wokół idei modlitwy jak najwięcej rodziców. Mamy nadzieję, że już za rok  w całej Polsce w tysiącach miejscowości takie procesje przejdą ulicami miast i wsi! A modlitwa i świadectwo miłości  do naszej Królowej obejmie cały nasz kraj, a może wykroczy i poza jego granice!