Pytania i odpowiedzi

Po zmianie strony nie mam dostepu do  mojej róży, Jak mogę sie zalogować? Mam zmieniony adres email, czy można to zaktualizować?

W nowej stronie sposób dostępu do zakładki Moja róża jest zorganizowany w nowy sposób. Aby taki dostęp uzyskać trzeba się zalogować. KAŻDEMU dotychczas zarejestrowanemu rodzicowi przypisano nazwę użytkownika. Aby ją uzyskać trzeba wejść w zakładkę ZALOGUJ SIĘ w prawym górnym rodu naszej strony. Następnie odnaleźć komunikat SPRAWDZANIE NAZWY UŻYTKOWNIKA i tam kliknąć w celu uzyskania tej nazwy. Jeśli adres email jest aktualny, to na ten adres zostanie przysłana NAZWA UŻYTKOWNIKA. I dalej należy już sobie ustawić własne hasło, a następnie się zalogować.>

Jeśli adres jest nieaktualny, lub zapomniany to należy przysłać swoje dane : imię , nazwisko, miejscowość  oraz aktualny adres email w celu jego zaktualizowania do nas na adresy email podane w dziale kontakt. Postaramy się pomóc tak szybko jak to będzie możliwe. Prosimy o wyrozumiałość i wspieranie modlitwą.

Nie otrzymałem wiadomości e-mail.

Niestety wiadomości wysyłane przez nas czasami są ukrywane w skrzynce lub usuwane jako SPAM. Proszę spróbować następujących kroków:

  1. Sprawdzić w folderze SPAM w skrzynce pocztowej. Jeśli znajdą Państwo tam wiadomość, to prosimy oznaczyć ją jako "nie spam" - dzięki temu skrzynka pocztowa się uczy, żeby nie przekierowywać tych wiadomości.

  2. Sprawdzić w innych zakładkach w skrzynce pocztowej - niektóre serwisy pocztowe (np. wp.pl) mają zakładki typu "Społeczności", "Oferty" i ukrywają w nich wiadomości od nas.

  3. Wyszukać w skrzynce pocztowej "Różaniec Rodziców", wówczas mogą się znaleźć nieprzeczytane wiadomości.

Dodatkowo, prosimy o dodanie adresu, z którego wysyłamy wiadomości (tj. [email protected]) do swoich kontaktów w serwisie pocztowym. Dzięki temu Państwa skrzynka pocztowa nie powinna ich uważać za spam. 

Zachęcamy również do korzystania ze strony internetowej - po zalogowaniu można sprawdzić aktualną tajemicę i wszystkie szczegóły. To jest szczególnie przydatne w razie problemów z otrzymywaniem wiadomości email. Jeśli nie uda się Państwu znaleźć wiadomości w skrzynce pocztowej ani zalogować, prosimy o kontakt.

Czy trzeba potwierdzać naszą przynależność do róży i jak często w ciągu roku?

Obecnie automatycznie wysyłana będzie prośba o potwierdzenie faktu uczestnictwa w modlitwie raz na miesiąc. Aby potwierdzić należy kliknąć odpowiedni link w przysłanym mailu. W mailu zamieszczane są również podstawowe i aktualne dane: tajemnica na dany miesiąc, propozycja rozważania i patron róży. Można również potwierdzić uczestnictwo w modlitwie poprzez kliknięcie na link  po zalogowaniu się w zakładce "moja róża". Potwierdzanie dotyczy wyłącznie osób które zgłosiły się indywidualnie. Całe róże nie mają opcji potwierdzania

 

W sobotę na śmierć zapomniałam odmówić różańca za dzieci nie umiem sobie wytłumaczyć dlaczego, bo odmawiam go od półtora roku, odmówiłam przed snem różaniec a o tym w ogóle pustka w głowie. obudziłam się o 4 rano w niedziele i mi się dopiero przypominało wiec szybko odmówiłam. Wiem, że nie to samo .Czy z tego tytułu będą konsekwencje i czy to jest grzech. Mam ogromne wrzuty sumienia jak to się stało.

TO NIE JEST GRZECH. Taka sytuacja może się czasem zdarzyć. Jeśli nie zawiniliśmy z rozmysłem, ani bezzasadnym zaniedbaniem, jeśli zdarzyło się to wyjątkowo - raz na rok, raz na pół roku to to nie jest problem i nie należy w ogóle mieć wyrzutów sumienia. Jeśli pani ma skrupuły to po prostu proszę je zostawić.

Czasem właśnie w taki sposób dociera do nas, że to nie naszą mocą  - ale mocą z wysoka ochraniamy nasze dzieci wspólnotowo się za nie modląc. To sytuacja, w której pani może się cieszyć że jest w grupie RR  - bo inni rodzice zapewne się tego dnia modlili. Proszę dostrzegać jasne strony tej sytuacji, nie skupiać się na ciemniejszych.  Nie lekceważymy zaniechania - ale też nie panikujemy, gdy zdarzyło się zapomnieć jak u pani. Konsekwencji nie będzie jeśli w zupełnym spokoju po prostu kolejnego dnia odmówi pani swoją dziesiątkę różańca rozważając tajemnicę. Nie ma potrzeby jakby nadrabiania w kolejnym dniu. Chodzi o to aby modlitwy nie traktować magicznie. Nie od ilości modlitw zależy  Łaska Boga. Jest darmo dana, a my po prostu ufnie o nią prosimy.

Czy będzie możliwość sprawdzenia, którą się powinno odmawiać tajemnice?

Taka możliwość istnieje w zakładce Moja róża, gdzie  należy się zalogować.  Tam też można potwierdzić uczestnictwo w modlitwie.

Czy jest możliwość poznania osób, które są w tej róży razem z nami?

Na razie nie przewidujemy takiej możliwości. Z kilku względów: Po pierwsze modlimy się w zaufaniu do Boga, - ja ufam że pozostałych 19-stu z mojej róży się modli za swoje to i za moje dzieci, oni ufają mnie; Jeśli zdarzyłoby się, że ja nie pamiętałem o swojej dziesiątce to inni ofiarowali mi swoją modlitwę – po przypomnieniu sobie, tym bardziej będę się starał wypełnić podjęte zobowiązanie. Inni otrzymują tak samo za darmo Bożą łaskę za sprawą mojej modlitwy. Po drugie w takim przypadku mogą niestety powstawać problemy z udostępnianiem danych osobowych. Po trzecie mogłoby to powodować niepotrzebne zamieszanie. Być może w przyszłości zastosujemy jakieś rozwiązanie dla udostępniania danych. Niezależnie od wszystkiego można poznać imiona dzieci objętych w danej róży modlitwą.

Czy jest taka możliwość, aby modlić się jako małżeństwo jedną tajemnicą tzn. ja i mąż – dodatkowo przyszła mi do głowy taka myśl, że może byłoby bardziej "ekonomicznie" (nie wiem czy tak można podchodzić do modlitwy?) gdybyśmy ja i mój mąż należeli do różnych róż. Wtedy za nasze dzieci modliłoby się 2 razy więcej osób, i my w sumie też modlilibyśmy się za 2 razy więcej dzieci.

Rozumiemy i jak najbardziej popieramy ideę wspólnej modlitwy małżonków! Niestety system jest już automatyczny i nie można tego przeprowadzić. Co do "ekonomii" to chyba nie jest to zbyt istotne, gdyż wszyscy modlący tworzą również szerszą wspólnotę (choćby przez intencję 3 i 4).

Pochodzę z dość dużej rodziny, a także mam kilku wierzących przyjaciół z dziećmi w całej Polsce i za granicą, więc pomyślałam sobie, że moglibyśmy stworzyć naszą oddzielną różę – czy jest taka możliwość i co należy wykonać?

Zachęcamy szczególnie do takiej właśnie postawy i do szerzenia tej formy modlitwy właśnie we własnym środowisku, Szybko przekonacie się jak wielu rodziców modli się codziennie, i jak chętnie część z nich włączy się w taką modlitwę. Obowiązki jakie przyjmuje na siebie animator takiej róży są opisane w postaci dokumentu , który jest dostępny w dziale "Do pobrania".

Czy wystarczy zgłosić zamiar założenia takiej róży na waszej stronie internetowej, czy musi to być w jakiś sposób uzgodnione z księdzem z naszej parafii?

Dawniej wystarczyło zgłosić na naszej stronie internetowej, chyba że w jakiś sposób łączyłoby się to z zaangażowaniem parafii w sprawę róży. Od czasu kiedy zostaliśmy formalnie włączeni do ŻYwego Różańca, stosownie do Reguł Działania Różańca Rodziców należy o takiej inicjatywie poinformować swego księdza proboszcza, poprosić również o jego błogosławieństwo dla takiej formy modlitwy np. podczas kolędy, zaproponować włączenie się w rozwijanie modlitwy różańcowej w parafii. Róże podlegają w parafii pod władzę ks. proboszcza i powinien o naszej aktywności w modlitwie być poinformowany. Jesli w róży są osoby spoza parafii to decyduje o podporządkowaniu to w jakiej parafii jest animator róży - tam podlega cała róża.

Jeśli nie zdołamy zebrać wśród znajomych 20 rodziców do naszej róży, to czy możemy liczyć na waszą pomoc, że zostaną do niej przydzielone osoby, które się zgłoszą na waszą stronę internetową?

Nie zdążyło się jeszcze, aby tworzenie róży od zapoczątkowania trwało dłużej niż 3-4 tygodnie. Jeśli zaczniecie, to jedną z intencji jest przecież prośba o poszerzanie dzieła, więc Bóg z pewnością wam przydzieli osoby, a może się zdarzyć że powstanie więcej niż jedna róża! W razie potrzeby oczywiście Bóg może się posłużyć również naszą stroną

Dopóki nie zbierzemy 20 osób, to czy wtedy te kilka osób, które już będą w róży, są zobowiązane do odmawiania więcej niż 1 dziesiątek różańca dziennie, tak żeby cały różaniec był odmówiony każdego dnia?

Nie - odmawiamy tylko swoje tajemnice, a Bóg działa! Róża powstanie szybko. Trzeba się modlić i ale należy również mówić swoim znajomym o takiej formie modlitwy, można się posłużyć np. artykułem z "Miłujcie się", czy świadectwami ze strony WWW i w ten sposób dążyc do zapełnienia wszystkich miejsc w róży. Odwagi!

Ja już należę do jednej róży w naszej parafii, w której modlimy się w intencjach ogłaszanych nam przez księdza zawsze w pierwszą sobotę miesiąca. Czy w takim razie mogę należeć jednocześnie do drugiej róży?

Oczywiście TAK – znamy osoby należące do kilku różnych róż - to oczywiście niczemu nie przeszkadza - owszem prowadzi do rozwoju tej modlitwy i życia duchowego, do głębszego zrozumienia istoty różańca. Żywy różaniec to piękna modlitwa i gdyby przystąpienie do inicjatywy różańca rodziców miało to zakłócać to tego absolutnie byśmy nie zalecali!

Czy można obrać za patrona takiego świętego, który jest już patronem jakiejś róży?

Tak.

Chciałabym zapisać się do róży rodziców, ale wraca mi wciąż formularz (zgłasza nieprawidłowość w adresie e- mail), mimo że podaję prawidłowy e-mail. Jak otrzymać pomoc? Wydaje mi się, że wypełniam cały formularz prawidłowo.

Tego rodzaju problemy wynikają zazwyczaj z prostych, niezamierzonych błędów, zdarzają się pomyłki w adresach email; numerach telefonów, w pisowni nazwisk itp. Warto dokładnie i spokojnie sprawdzić wprowadzane dane. Staramy się stworzyć system bardziej przyjazny przyjmowania zgłoszeń, ale tak czy inaczej dokładność jest potrzebna. W razie potrzeby można napisać mail na adres podany w dziale "kontakt".

Już kilka dni temu wysłałam swoje zgłoszenie do Róży Różańca rodziców. Niestety do tej pory nie otrzymałam potwierdzenia. Może zrobiłam coś nieprawidłowo.

Czasem, chociaż bardzo rzadko zdarza się problem po stronie serwera poczty. Jeśli potwierdzenie nie dochodzi w ciągu kilku dni, proszę się zgłosić email'em do nas na adres podany w dziale "kontakt".

Jakie obowiązki ma animator róży?

Animator ma za zadanie zapewnić potwierdzenie że modlitwa jest odmawiana. To znaczy raz na jakiś czas (np. co miesiąc) upewnić się, że członkowie róży modlą się. Szczegółowe informacje znajdują się w dokumencie, dostępnym w dziale "Do pobrania". Każda róża powinna mieć swojego animatora, a animator nie powinien mieć wiecej niż dwie róże (bo wiemy z praktyki ze się może pogubić). Jeśli 

Czy po wcześniejszym zgłoszeniu do Róży w internecie jest taka możliwość aby samemu zorganizować różę w swoim środowisku, i modlić się w tej róży?

TAK - zachęcamy do takiego między innymi rozwoju w tej modlitwie. Po zobaczeniu, jakie efekty przynosi modlitwa za dzieci, jako rodzice powinniśmy tym dobrem, tym dobrym sposobem wspierania dzieci dzielić się z innymi, wprowadzać ten płomyk dobra we własnym środowisku. Z tej racji Bóg również udziela dodatkowo łask. Po wycofaniu swojej osoby z róży internetowej to miejsce zostanie uzupełnione przez następną zgłaszającą się osobę.

Czy można jedną dziesiątkę w róży odmawiać w intencji dwojga i większej liczby dzieci

Oczywiście że tak. Odmawiamy dziesiątkę różańca za wszystkie swoje dzieci (kto ma dwoje wymienia tą dwójkę, kto ma pięcioro ten całą piątkę), w tą modlitwę włączone są również dzieci chrzestne, i te z duchowej adopcji – ale już bez wymieniania ich imion. Automatycznie włączone są również synowe i zięciowie – wszak mąż i żona to jedno!

Czy osoba która się modli w róży może np. chodzić do wróżki, zajmować się horoskopami, tarotem, reiki, okultyzmem, bioterapią, wywoływaniem duchów i innymi niekonwencjonalnymi metodami np. nauki itp.

ABSOLUTNIE NIE POWINNA. To są poważne źródła zagrożeń dla dobra dzieci, rodziny i samej tej osoby, i z tego jak najszybciej trzeba się wycofać i wyspowiadać! Może się zdarzyć że osoby były nieświadome tego iż w taki sposób szkodzą sobie i swoim dzieciom, zwiedzione pozornym dobrem, pozornym wyleczeniem itp. Między innymi informacje o takich zagrożeniach były przyczyną uruchomienia tej inicjatywy modlitewnej. Takie rzeczy jak wymienione w pytaniu stoją w sprzeczności z Biblią i nauczaniem Kościoła. Wiemy, iż wycofanie się z takich praktyk czasem bywa trudne, jednak to nie usprawiedliwia ich kontynuowania. Na naszej stronie w przyszłości zamieścimy więcej materiałów źródłowych o tych zagrożeniach i odnośników.

Ja modlę się za swoje dzieci, często, można powiedzieć że codziennie, w czym proponowana przez was modlitwa jest "lepsza" czy koniecznie trzeba się tylko taką modlitwą modlić, czy nie może być inna?

Nie chcemy nikogo na siłę namawiać do Różańca Rodziców, i nie oceniamy wartości żadnej modlitwy. Ta inicjatywa powstała z potrzeby serca i zaowocowała wspaniałymi rezultatami w życiu naszych, omadlanych dzieci. Tym się po prostu dzielimy!
W liście apostolskim "O Różańcu NMP" Jan Paweł II wyraźnie przywołał przywołał modlitwę różańcową jako dobre rozwiązanie problemów współczesnych rodzin, rodziców i dzieci. Ponadto schemat tej modlitwy zaczerpnięty z idei Żywego Różańca – pozwala uzyskiwać łaski, jakie dla tej formy modlitwy przewidziane są w Kościele. Z praktycznych wskazań - poprzez udział w róży tworzy się wspólnota modlitwy, wytrwałość , odpowiedzialność i spokój. Rozważanie jednej tajemnicy przez cały miesiąc w kontekście miłości do dziecka powoduje czasem pogłębioną refleksję nad daną sprawą. Idea modlitwy rodziców za dzieci wsparta o sprawdzoną metodę medytacji nad życiem Pana Jezusa i św. Rodziny w rozważaniu tajemnic różańcowych powstała z konkretnymi intencjami. Prosząc Boga aby chronił nasze dzieci przed skutkami naszych grzechów i słabości wzrastamy w pokorze, zaczynamy zdawać sobie jaśniej sprawę z tego w czym sami powinniśmy wzrastać, i prosimy również Boga o wsparcie naszych działań w kierunku naprawy sytuacji. Szerząc ten rodzaj modlitwy również ewangelizujemy! A Bóg jest zawsze z tymi którzy Go wyznają przed ludźmi.
Jednak absolutnie nie uzurpujemy sobie jakiegokolwiek prawa do oceniania jakości, wartości czyjejkolwiek modlitwy! Jeśli sa znane inne zorganizowane lub niezorganizowane formy modlitwy rodziców za dzieci - to prosimy o informację. Chętnie zamieścimy to na naszej stronie WWW.

Czy istnieje możliwość zebrania 20 osób, które stanowiłyby różę, nie przyjmując obowiązków animatora?

Taka możliwość nie istnieje, gdyż musi istnieć pewność że istnieje wspólnota modlitwy, że poszczególne osoby się modlą, że mają możliwość potwierdzenia swego udziału w róży, w modlitwie. Takie 20 osób powinno się zgłosić osobno, lub po prostu znaleźć spośród siebie inną osobę która podejmie się posługi animowania róży. Ale nalezy zważyć że przecież to nie jest trudne ani wielce obciążające!

Czy jeśli nie odmówię jakiejś tajemnicy będąc w róży dopuszczam się grzechu?

Nie - to nie jest grzech, tylko jakby zaniechanie pewnych łask, dobra jakie mogliśmy uzyskać a nie uzyskaliśmy. Nie jest to nic specjalnie nagannego, kiedy zdarzy się wyjątkowo i może być okazją do pozytywnej refleksji nad własnym życiem duchowym, nad stanem wypełniania swoich obowiązków rodzicielskich itp. Gdyby jednak było wyrazem lekceważenia podejmowanych obowiązków czy wręcz cynicznym wykorzystywaniem faktu, iż inni się modlą za moje dzieci to ja sobie odpuszczę, to stanowi już wyraźny problem.

Czy należy mówić dzieciom o tym fakcie modlitwy za nie?

Absolutnie TAK, dzieci widząc modlących się rodziców w naturalny sposób włączają się w taką modlitwę, mają też świadomość skąd płynie dla nich dobro, dzieci zaczynają rozumieć również że rodzice mają swoje słabości i problemy, że się z nimi borykają, ale pomocy szukają w Bogu.
Warto zapraszać, z całą delikatnością i miłością na jaką nas stać, do wspólnej modlitwy. Oczywiście to musi być dopasowane do wieku dzieci. I dotyczy to tych zarówno najmłodszych, starszych i tych czasem już nawet dorosłych!

Koleżanka, którą dziś zachęciłam do włączenia się do naszej modlitwy różańcowej rodziców za dzieci pyta, czy mogłaby zaproponować ją swojej koleżance, która nie chodzi regularnie do kościoła, nie korzysta z sakramentów. Jest nadzieja, że jeśli by jej znajoma zechciała modlić się na różańcu w intencji swoich dzieci, z którymi ma sporo problemów, może byłby to dla niej samej początek powrotu do Kościoła. Co mam jej poradzić?

Absolutnie ZACHĘCAĆ DO MODLITWY!
Dokładnie tak jak Pani napisała, ludzie mogą mieć swoje życie pokręcone - ale chcieliby oszczędzić tego dzieciom, dla dzieci zdobędą się na ten wysiłek modlitwy! A Bóg ich wtedy nie zostawi. W końcu Matka Boża ma również tytuł "Ucieczka Grzesznych" - modlą się więc o jej wstawiennictwo u Boga grzesznicy (więksi lub mniejsi) - kto z nas jest bez grzechu?
Oczywiście powinno się dążyć do tego aby osoby się nawracały - ale trzeba też pozwolić Bogu działać. Jeśli ktoś się zdobędzie na modlitwę różańcową to już jest wielka łaska u Boga. My nie możemy jako ludzie przeszkadzać komuś na drodze do nawrócenia.
Działać, zachęcać, wlewać w serca nadzieję! i modlić się.
To nasze zadanie!

Czy mogę modlić się za dzieci bliskie memu sercu, siostrzeńców czy bratanice oraz za chrześniaków w tej właśnie formie modlitwy?

Ramy tej modlitwy kształtowały się i jeszcze kształtują.
Te dzieci które są chrzestne są włączone automatycznie do tej modlitwy. W tej modlitwie chodzi o przecięcie jakichś negatywnych wpływów duchowych czy temu podobnych rzeczy na linii rodzic - dziecko.
Jeśli ma Pani dzieci bliskie sercu - wówczas trzeba dać im szansę aby, ich właśni rodzice zaczęli się za nich modlić.
Po prostu warto się przełamać i po wsparciu modlitewnym zaproponować braciom czy siostrom modlitwę za ich dzieci!
Z naszej praktyki widzimy że Łaska płynie w tej modlitwie jakby z trzech źródeł:
- sama modlitwa i wszystkie obietnice Boże o Różańcu.
- własne nawracanie się i zerwanie z grzechem /grzechami
- szerzenie tej modlitwy - czyli faktycznie ewangelizacja.
Zatem odwagi! Pomocne pliki i informacje można skopiować ze strony lub uzyskać bezpośrednio od nas.
A za dzieci bliskie sercu można się przecież modlić niezależnie!

Ile czasu czeka się na odpowiedź? Już pięć dni od wysłania zgłoszenia - a do mnie nie dotarło potwierdzenie - czy to normalne działanie serwisu?

Obecnie potwierdzenia wysyłane są niezwłocznie. Warunkiem ujęcia w róży jest potwierdzenie poprzez kliknięcie linku przysłanego w emailu potwierdzającym. Jeśli nie doszło to znaczy że nie zostało poprawnie przesłane, albo niewłaściwie wypełniono formularz, w podanym adresie zwrotnym email były błędy. Istnieje też możliwość że potwierdzenie zgłoszenia zostało umieszczone w skrzynce niechcianej poczty SPAM – dotyczy to zwłaszcza zgłoszeń zagranicznych – i tam należy zajrzeć. Bardzo rzadko zdarza się aby zgłoszenie zaginęła na łączach, ale i tego nie można wykluczyć.

W spisie intencji nie znalazłem prośby o zdrowie fizyczne dzieci. Czy są róże które taką intencje zawierają lub czy do nowej tworzonej róży można taką dopisać a później zrekrutować potencjalnie chętnych do przyłączenia się do modlitwy ? Dla mnie powyższe jest sprawą bardzo ważną.

Prośba o zdrowie dzieci zawiera się w drugiej intencji ogólnej. Poza tym w oczywisty sposób każdy z na rodziców modli się o zdrowie dla dzieci. Intencje ogólne mają po prostu ukierunkować naszą modlitwę, ale nie zawężają jej ani nie ograniczają intencji szczegółowych w jakich modlą się poszczególni rodzice. Jest wiele świadectw właśnie uzdrowień fizycznych w ramach tej modlitwy - zatem nie tworzymy jakichś specjalnych róż z modlitwą o zdrowie dla dzieci - każda róża jest również właśnie taką różą z modlitwą o zdrowie dzieci. Tu tez jest pewna głębia zaufania Bogu i modlitwie różańcowej, po prostu się modlimy - a Bóg działa!

W jaki sposób mogę potwierdzać uczestnictwo w Różach Różańcowych Rodziców jeżeli na moim koncie mailowym jest zarejestrowane więcej osób?

W takiej sytuacji na ten adres będzie przychodzić co miesiąc wiadomość z tajemnicami oraz linkami do potwierdzenia dla każdej osoby zarejestrowanej na ten e-mail. Istnieje też możliwość samodzielnego potwierdzenia po zalogowaniu się na stronę. Należy jednak zalogować się na każde konto osobno i kliknąć przycisk "Potwierdzam uczestnictwo”. Aby potwierdzić uczestnictwo innej osoby należy zalogować się na to konto.